Skip to content

Jak zadbać o baterię w MacBooku?

MacBooki to nowoczesne urządzenia przeznaczone zarówno do pracy, jak i codziennego użytku. Sprzęt ten cieszy się sporą popularnością, ponieważ jest niezwykle łatwy w obsłudze, a także stosunkowo lekki. Co więcej, MacBooki są kompatybilne z różnymi, popularnymi programami i aplikacjami. Nie da się jednak ukryć, że po pewnym czasie użytkowania wydajność baterii może nieco się obniżyć, w jaki sposób zadbać zatem o baterię w MacBooku i zapobiec temu spadkowi?

Naprawa Macbook Chorzów - CMDR.PL

Bateria w MacBooku – parametry

Jedną z najważniejszych zalet MacBooka jest jego pojemna bateria, która umożliwia mu kilkunasto godzinną pracę bez konieczności ładowania. Jest to zatem świetny sprzęt, który można wykorzystywać w podróży. Warto jednak pamiętać, że osiągnięcie takiej żywotności wymaga przestrzegania zasad eksploatacji akumulatora. Istnieje kilka reguł, dzięki którym można bardzo łatwo poprawić wydajność baterii. Jakie?

Zasady eksploatacji baterii w MacBooku

Popularny MacBook Air oraz MacBook Pro wyposażone są w akumulatory litowo-jonowe. Pojemność akumulatora w pierwszym modelu wynosi 49,9 Wh, natomiast w drugim 58,2 Wh. Według producenta parametry te mają zapewnić kolejno 18 oraz 20-godzinną pracę urządzenia. Na pewno trzeba dodać, że czas działania baterii spadnie w momencie zintensyfikowanej pracy przy wykorzystaniu MacBooka. Możesz jednak zoptymalizować czas bezprzewodowej pracy baterii, wystarczy, że zastosujesz się do kilku poniższych rad.

  1. Dbaj o wydajność baterii od samego początku

Nie wymaga się od użytkowników MacBooków, aby trzykrotnie rozładować baterię do tak zwanego zera. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że stałe podłączenie urządzenia do sieci znacznie skróci żywotność baterii. Rozsądniej jest zatem ładować go wtedy, gdy rzeczywiście poziom akumulatora wynosi kilka procent.

  1. Sprawdzaj stan baterii przy wykorzystaniu aplikacji

Co ciekawe, obecnie możesz w łatwy sposób monitorować stan baterii, wykorzystując do tego pasek menu oraz w centrum sterowania. Dzięki nim można, między innymi sprawdzić nie tylko stan naładowania, ale także maksymalne i bieżące tempo rozładowywania się baterii, a nawet liczbę wykonanych cykli ładowania.

  1. Przechowuj laptop w temperaturze pokojowej

Podobnie, jak wiele innych urządzeń elektronicznych, MacBooki nie mogą zostać narażone na zbyt wysokie lub niskie temperatury. Takie skrajne wartości mogą doprowadzić do osłabienia się parametrów akumulatora.

  1. Wykonaj kalibrację baterii w MacBooku

Proces kalibracji jest zalecanym przez firmę Apple działaniem. Jest dosyć łatwy do przeprowadzenia i pozwala znacznie wydłużyć żywotność akumulatora. Należy przede wszystkim:

  • Naładować MacBooka do pełna
  • Po naładowaniu nie wolno odłączać laptopa przez 2 godziny.  Można z niego swobodnie korzystać
  • Odłączyć zasilanie
  • Pracować, używać laptopa do uśpienia
  • Ponownie naładować baterię do pełna

Pierwszą tego typu kalibrację należy wykonać tuż po zakupie, natomiast kolejną po mniej więcej 3 miesiącach. Nie da się ukryć, że jest to dość czasochłonne zajęcie, jednak z pewnością polepszy wydajność akumulatora w MacBooku

  1. Optymalizuj plan zasilania do własnych potrzeb

Co istotne, stan baterii w laptopie można również polepszać poprzez dostosowywanie parametrów zasilania. Przede wszystkim warto zredukować jasność ekranu, skrócić czas oczekiwania na jego wygaszenie, można również ograniczyć zużycie energii w momencie, gdy nie potrzebujesz wykorzystywać maksymalnych osiągów procesora lub pamięci RAM.

MacBooki firmy Apple są obecnie jednymi z najpopularniejszych laptopów służących zarówno do pracy, jak i rozrywki. Nie da się ukryć, że nowoczesne modele mają niezwykle wydajną baterię. Można jednak poprawić jej osiągi oraz przedłużyć jej żywotność poprzez prawidłowe użytkowanie, wykonywanie kalibracji oraz dopasowanie planu zasilania do potrzeb pracy.