Skip to content

Macbook nie uruchamia się – co robić?

Laptopy firmy Apple, czyli MacBooki cieszą się dużą popularnością wśród fanów sprzętu elektronicznego. Nic dziwnego, są wydajne, łatwe w obsłudze i rzadko ulegają awariom. Nie da się jednak ukryć, że nawet najlepszy sprzęt może zostać w pewien sposób uszkodzony i tym samym nie chcieć się włączyć. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy istnieją jakieś czynności, dzięki którym można spróbować włączyć komputer?

Serwis MacBook Katowice - CMDR

Awaria MacBooka

Awaria MacBooka z pewnością nie jest dobrą informacją dla jego właściciela. Obecnie laptopy są jednym z podstawowych narzędzi pracy, usterka tego sprzętu jest zatem zwykle uciążliwa. Nic dziwnego, że osoby, użytkujące popularne „jabłko” chcą spróbować go jak najszybciej samodzielnie naprawić.

Warto pamiętać o tym, że jeśli MacBook został zalany lub w widoczny sposób uszkodzony, nie należy podejmować próby jego włączenia. Komputer trzeba niezwłocznie odłączyć od zasilania i zanieść do serwisu. Z pewnością będzie on wymagał fachowej analizy uszkodzeń i naprawy.

Co robić, gdy MacBook się nie włącza?

Jeśli Twój laptop nie chce się włączyć, możesz zdecydować się wykonać kilka podstawowych kroków i tym samym sprawdzić, czy nie doszło do poważniejszego uszkodzenia. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby.

  1. Sprawdź, czy laptop jest podłączony do działającego zasilacza. Jeżeli dysponujesz zasilaczem MagSafe, jego wskaźnik powinien świecić w kolorze pomarańczowym, w momencie, gdy MacBook jest naładowany dioda powinna świecić w kolorze zielonym.
  2. Sprawdź, czy przypadkowo podczas pracy nie został naciśnięty klawisz jasności i tym samym ekran wygasł.  Spróbuj wcisnąć klawisz F1 lub F2.
  3. Wykonaj „miękki reset”. Nie da się ukryć, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na sprawdzenie, czy MacBook ponownie się włączy. Odłącz zasilanie i przytrzymaj przycisk zasilania przez mniej więcej 10 sekund. Nie puszczając przycisku podłącz zasilacz, odczekaj 10 sekund i zwolnij klawisz zasilania. Następnie spróbuj uruchomić laptopa ponownie.
  4. Możesz spróbować zresetować kontroler zarządzania systemem (SMC), który odpowiada za problemy z wyświetlaniem oraz zasilaniem. Ta opcja dotyczy jedynie MacBooka wyposażonego procesor firmy Intel.

Dzięki tym kilku metodom, możesz samoczynnie sprawdzić, czy nagła awaria laptopa wynika z błędu systemu, czy może doszło do poważniejszego uszkodzenia.

CMDR – Fachowa pomoc

Nie da się jednak ukryć, że rozsądniej jest zdecydować się na fachową pomoc. Prosty błąd systemu powinien naprawić się poprzez miękki reset. W przypadku uszkodzenia podzespołów lub innej poważniejszej usterki samodzielna naprawa z pewnością będzie trudna. 

Osoby mniej doświadczone mogą spowodować większe uszkodzenia MacBooka. Warto zatem oddać laptopa do sprawdzonego i polecanego Serwisu Apple

Laptop to obecnie jedno z podstawowych narzędzi pracy. Nic dziwnego, że w przypadku, gdy sprzęt nie włącza się, wiele osób chce podjąć samodzielną próbę naprawy. Z pewnością warto najpierw sprawdzić, czy komputer jest naładowany lub podłączony do działającej ładowarki. Kolejnym krokiem jest tak zwany miękki reset. W momencie, gdy MacBook nie reaguje, najrozsądniej jest oddać go do profesjonalnego serwisu.