Skip to content

Zalany iPhone – co zrobić, aby uratować telefon?

Nawet jeśli jesteś posiadaczem wodoszczelnego iPhone’a, zalanie go jakimkolwiek płynem może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem jego podzespołów. Dzięki prostym wskazówkom możesz zminimalizować negatywne skutki działania różnego typu płynów. Co należy zrobić w pierwszej kolejności?

Serwis iPhone X Chorzów - CMDR.PL

Wyjmij iPhone z wody i natychmiast go wyłącz.

Kluczem do zminimalizowania ryzyka uszkodzenia telefonu jest natychmiastowa reakcja. Musisz wyjąć Phone z wody, gdy tylko zauważysz, że uległ zamoczeniu. Ważny krok to „odcięcie zasilania„. Bez źródła energii ryzyko spięcia będzie zminimalizowane. Pamiętaj również, aby pod żadnym pozorem nie ładować telefonu – prąd to ostatnie, czego potrzebuje zalany iPhone.

Czego nie robić po zalaniu iPhone?

Niektóre działania, przychodzące na myśl jako pierwsze, mogą przynieść urządzeniu więcej szkody niż pożytku. Bezwzględnie nie wolno używać do osuszenia smartfona suszarki ani innych sprzętów dmuchających. Strumień powietrza wepchnie kropelki wody jeszcze głębiej we wnętrze iPhone’a. Osuszanie nie ma sensu także w przypadku innych cieczy, gdyż natychmiast zaczną wchodzić w reakcję z elektroniką. Samodzielne działanie jest niewskazane również wtedy, kiedy telefon ma pęknięty ekran.

Również odradza się z korzystanie z ciepła kaloryfera czy promieni słońca w celu osuszenia sprzętu.

Warto też zdać się na profesjonalną pomoc ‒ niezależnie od tego czy iPhone działa, czy nie. Serwisanci usuną z wnętrza smartfona całą wilgoć, co zapobiegnie korozji i innym problemom ze sprzętem, między innymi takich, jak:

  • powolne działanie iPhone
  • samoczynne resetowanie się urządzenia
  • szybki spadek wydajności baterii
  • brak obrazu
  • echo w głośniku

Późniejsza naprawa lub wymiana części iPhone będą znacznie kosztowniejsze, niż oddanie go do serwisu bezpośrednio po zalaniu.

CMDR – jak działamy w przypadku zalania?

Jak pracujemy w Naszym Serwisie? 

  1. Po otrzymaniu zalanego telefonu jak najszybciej odłączamy baterię od płyty głównej, dzięki temu Nasi serwisanci mają pewność, że nie dociera do niej niebezpieczne dla urządzenia napięcie. 
  2. Kolejnym krokiem jest demontaż pozostałych podzespołów
  3. Następnie przechodzimy do wyceny szkód
  4. Płyta główna trafia do urządzenia, tak zwanej myjki ultradźwiękowej, gdzie podczas kąpieli w alkoholu izopropylowym usuwane są skutki zalania.
  5. Po dokładnym wyczyszczeniu płyty, przychodzi czas na testy. Jeżeli płyta główna zda wszystkie testy pozytywnie, składamy telefon i rozpoczynamy kolejne testy. Jeśli wszystko przebiegnie pomyśle, urządzenie jest gotowe do oddania 
Profesjonalny Serwis Apple w Chorzowie - CMDR.PL

Co należy w takim razie zrobić?

Wyłączyć urządzenie i udać się jak najszybciej do naszego punktu serwisowego. Gdzie Nasi najlepsi specjaliści fachowo doradzą i naprawią Twoje zalane urządzenie.