Skip to content

Backup iPhone – czy warto robić kopię zapasową?

Nie da się ukryć, że nawet nowoczesna technologia nie jest całkowicie wolna od ryzyka uszkodzenia, czy poważnej awarii. W obecnych czasach w zasadzie nikt nie wyobraża sobie życia bez telefonu czy komputera, a większość z nas używa nowoczesnych urządzeń nie tylko przenośnych. Stają się one nie tylko narzędziem, dzięki któremu można swobodnie się komunikować, ale też wykorzystywać do pracy czy zabawy. Dlaczego warto zatem robić kopię zapasową? Zachęcamy do przeczytania artykułu!

Pogwarancyjny serwis Apple Chorzów - CMDR.PL

Co to jest backup?

Backup to nic innego, jak kopia danych przechowywanych w pamięci telefonu. Skuteczne jest kopiowanie danych  na inne urządzenia, najczęściej wykorzystywało się do tego celu komputer, natomiast w dzisiejszych czasach można przesłać backup danych do chmury. W przypadku firmy Apple jest to usługa iCloud. Można w niej przechowywać wszystkie informacje zawarte w swoim iPhonie. W razie wystąpienia jakichkolwiek kłopotów, dane można odzyskać. Warto to zatem robić lub zostawić to obsłudze automatycznej, którą możesz włączyć w ustawieniach iCloud w swoim telefonie, ponieważ dzięki temu nie zgubisz ustawień oraz ważnych dokumentów, zdjęć czy plików. 

Dlaczego warto robić backup?

Niestety, uszkodzenie telefonu, awaria, a nawet kradzież, mogą przyczynić się do utraty danych. Nie da się przewidzieć wizyty w serwisie lub też niespodziewanej utraty telefonu, dlatego konieczne jest wykonanie kopii zapasowej. Co istotne, może dojść również do przypadkowego skasowania ważnych informacji zawartych w telefonie. Niestety, może to spotkać praktycznie każdego, gdyż jak już wcześniej wspomnieliśmy, smartfonów używa się obecnie także do pracy. Ważne pliki powinny być zatem zawsze skopiowane podwójne.

Warto zaznaczyć, że kopia zapasowa obejmuje wszystkie zapisane funkcje w iPhone między innymi: iMessage – czyli zachowuje wszystkie nasze wiadomości. Historia naszych połączeń, kontakty. Wszystkie zainstalowane aplikacje, a dzięki opcji „pęku kluczy” nie musimy pamiętać hasła do portali społeczniościowych czy kont pocztowych. 

Serwis Apple Chorzów - CMDR.PL

Jak wykonać backup iPhone?

Najbardziej popularną formą backupu w obecnych czasach, w przypadku urządzeń Apple, jest zapisanie danych w chmurze. Wystarczy połączyć się z Wi-Fi i włączyć usługę iCloud. Warto wiedzieć, że pojemność bezpłatnej chmury wynosi 5 GB, pakiet można rozszerzyć o dodatkowe gigabajty do maksymalnej pojemności 2 terabajtów.  Nową funkcją jest udostępnienie funkcji Apple One czyli połączenie Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade oraz miejsca w iCloud w jeden prosty pakiet, który możesz dzielić z rodziną. 

Po włączeniu usługi należy kliknąć: „utwórz backup teraz”. Pamiętaj, że czynność ta może potrwać od kilka minut do kilku godzin. W zależności od tego, jak dużo danych masz zapisanych na telefonie oraz z jakiego łącza internetowego korzystasz. Upewnij się również, że Twój smartfon został naładowany, a najlepiej podłącz go do ładowarki na czas tworzenia kopii zapasowej oraz zapewnisz mu  przez jakiś czas stabilne połączenie z Wi-Fi. Niestety, jeśli połączenie internetowe zostanie zerwane nie musisz się niczym martwić, jak tylko wróci połączenie backup będzie kontynuowany w miejscu w którym utracił połączenie. 

Backup jest kopią danych, która przechowywana jest w pamięci telefonu. Przede wszystkim warto wykonywać ją ze względów bezpieczeństwa, nigdy nie wiesz, czy Twój telefon nie ulegnie trwałej usterce, nie zostanie skradziony, zalany lub też zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Dobrze jest pamiętać, że dane należy przekopiować do innych urządzeń, na przykład do pamięci komputera.